środa, 7 października 2015

Elementy konstrukcyjne wiązań snowboardowychO jakości wiązań snowboardowych decyduje ich marka, materiały, z jakich zostały wykonane – oraz w dużej mierze ich konstrukcja. Nasze zadowolenie z danego modelu będzie zaś uzależnione również naszymi potrzebami. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by kupować dobry, markowy sprzęt, dający gwarancję jakości. Wiązania są bowiem bardzo ważnym elementem wyposażenia snowboardowego. Dziś parę slow na temat elementów, z jakich się składają.


Oto podstawowe elementy konstrukcyjne wiązań snowboardowych:

Dysk. Element pośredni, na którym znajdują się twory, przez które śrubami montujemy wiązania do deski. Nazwa wywodzi się od jego kształtu. Na obwodzie dysk posiada skalowanie i ząbkowanie klinujące się w adekwatnym ząbkowaniu płyty podstawy.

Łyżka. Inaczej highback. Daje możliwość optymalnego przenoszenia obciążenia na tylną krawędź, a zatem umożliwia skręcanie i jazdę na backside. Wysokie łyzki stosuje się do freeride'u, a niższe niższe do freestyle'u. Sztywne nadają się do jazdy do szybkiej i bardziej agresywnej, zaś mniej sztywne sprawdzą się w snowparku.

Płyta podstawy. „Baza wiązania”. Zazwyczaj jest dostosowana do kształtu podstawy buta. Może być zrobiona z tworzywa, czasami z domieszką włókna szklanego bądź węglowego – lub tłoczona z blachy aluminiowej czy innych stopów.

Podkładki amortyzujące. Znajdują się w miejscu styku buta z wiązaniem (przód i tył płyty podstaw, a także łyżka). Ich zadania to absorbowanie drgań i pochłanianie części energii w trakcie lądowania. Zwykle gumowe.

Pedał gazu. Usytuowany pod palcami, czasem także pod piętą. Pedał gazu usprawnia przenoszenie obciążeń na krawędzie, zapewniając lepsze dociśnięcie i szybsze zmiany.

Klamry. Umożliwiają szybkie i skuteczne zapięcie pasków. Wykonywane z tworzywa bądź aluminium.

Piętka. Powinna posiadać regulację przód-tył. Wtedy umożliwi dokładne dopasowanie wiązań do butów o niestandardowej numeracji.

Paski. Część zapinana wyposażona w ząbki. O jej jakości i funkcjonalności decyduje elastyczność. Twardość i szerokość strapu decyduje o przeznaczeniu wiązania.


Wiązania snowboardowe wysokiej jakości możecie znaleźć tutaj: http://www.snowshop.pl/wiazania-snowboardowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz