piątek, 15 kwietnia 2016

Jak zorganizować naukę jazdy na snowboardzie, by była szybka i efektywna

 Snowboarding od momentu powstania w latach sześćdziesiątych mocno ewoluował. Zmienił się sprzęt, moda, technika jazdy. Jednak najważniejszy element pozostaje niezmienny i to on jest magnesem przyciągającym coraz to nowych ludzi do jazdy na desce. Mowa oczywiście luzie i poczuciu wolności.

Jako osoba z ponad dziesięcioletnim stażem w jeździe i nauce snowboardingu chcę przedstawić wam krótki poradnik dla osób początkujących. Opiszę wam tutaj najprostszą drogę do szybkiego nauczenia się dobrej, przyjemnej, szybkiej i technicznej jazdy. Nie znajdziecie tu porad co i jak robić, ale jest to poradnik jak zorganizować naukę by efekty były szybkie i zadowalające. Jeśli jesteś zawzięty i poświęcisz odpowiednią ilość czasu to jesteś w stanie dokonać tego w okresie do miesiąca. Aby nauka przychodziła łatwiej warto zawczasu przygotować się do sezonu. Zadbać o kondycję oraz koordynację ruchową, która znacznie ułatwi nam naukę.
deski snowboardowe

Etap 1: Początki- jest to najważniejsza faza nauki. Jeśli od początku nauczysz się złych nawyków ruchowych i im dłużej będziesz jeździć tym trudniej będzie je zmienić. Dlatego polecam na początku wziąć lekcje u instruktora. Pozwolą Ci one na podłapanie najważniejszych aspektów technicznych jazdy na desce snowboardowej, a przede wszystkim nauka pójdzie szybciej i przy mniejszym wysiłku. Proponuję by lekcje z instruktorem kontynuować do momentu gdy nauczymy się dobrze technicznie hamować, poruszać się w poprzek stoku, skręcać skrętem ślizgowym oraz wyjeżdżać wyciągiem. Od 4- 10 godzin z instruktorem powinno dać pożądane efekty. Aby nauka poszła sprawniej słuchaj uwag instruktora oraz staraj się je wprowadzać w swoją jazdę. Naucz się również zachowania na stoku- nie podchodź środkiem trasy zjazdowej, siadaj tylko na uboczu, rozglądaj się w trakcie jazdy oraz uważaj na innych użytkowników stoku.
deski snowboardowe

Etap 2: Rozjeżdżenie- po załapaniu podstaw skręcania, hamowania oraz zapoznaniem się z zasadami bezpieczeństwa na stoku, warto pojeździć samemu, bez pomocy instruktora. Pozwoli Ci to na samodzielne doszlifowanie umiejętności, co również przyda się w późniejszej jeździe. Na tym etapie nie chodzi o naukę kolejnych rzeczy, tylko na doprowadzeniu do jak najwyższego poziomu elementów poznanych na początku. Czyli szlifujemy technikę. Jeśli myślisz nad zakupem sprzętu to na tym etapie możesz już sobie na to pozwolić. Wcześniej nie ma sensu kupować deski snowboardowej, ponieważ chęć nauki oraz wyobrażenie o łatwości jazdy pokonało już nie jednego „zapaleńca na chwilę” . Ważne jest to żebyś poczuł się pewnie i bezpiecznie w czasie jazdy. Najistotniejszym elementem tego etapu jest pokonywanie barier. Stopniowo zwiększaj poziom trudności stoków oraz prędkość jazdy. Powinno Ci to zająć od 1 do 3 tygodni regularnej jazdy po 2-3 h dziennie. Po tym etapie powinieneś dawać radę zjechać z większości górek, umieć zatrzymać się w każdej sytuacji, jeździć dynamicznie i pewnie. Weryfikuj swoje postępy- dobrą metodą może okazać się nakręcenie przez kogoś Twojej jazdy. Na podstawie nagrania wideo będziesz w stanie ocenić czy stosujesz się do zaleceń instruktora oraz zobaczyć jak wygląda Twoja jazda- możesz ją porównać do filmików i zdjęć nauki jazdy, które znajdziesz w internecie.
deski snowboardowe

Etap 3: Progres- po drugim etapie powinniśmy jeździć pewnie i dynamicznie techniką ślizgową. Żadne warunki nie powinny nam sprawiać trudności, a jazda powinna sprawiać nam przyjemność. Na etapie trzecim zalecam powrót na od 2 do 6 godzin do instruktora w celu nauki jazdy na krawędzi- skrętu ciętego oraz śmigu. Jeśli w poprzednim etapie odpowiednio weryfikowałeś swoją technikę instruktor nie powinien mieć zarzutów co do Twojej jazdy i nie będziecie marnować czasu na poprawę techniki poznanej na początku. Jeśli dobrze wytrenowałeś dynamikę jazdy w etapie 2 to przejście ze ślizgu na krawędź powinno pójść Ci łatwo i przyjemnie. Tak jak poprzednio słuchaj uwag instruktora i staraj się je wprowadzać do swojej jazdy.
Po wyuczeniu się tych elementów Twoja jazda będzie szybka, dynamiczna oraz bezpieczna, a w dodatku będzie wyglądać efektownie. Nie jestem zwolennikiem klasyfikowania jazdy, ale po wyuczeniu i doszlifowaniu jazdy powinieneś stać się riderem „średnio zaawansowanym”. Nie przejmuj się upadkami, bo jest to element charakterystyczny dla jazdy na desce snowboardowej i zawsze będą Ci towarzyszyć. Aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji wykonaj przynajmniej krótką rozgrzewkę przed każdą jazdą, a po wysiłku porozciągaj się. Zawsze jeździj bezpiecznie i uważaj na innych użytkowników stoku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz