środa, 9 grudnia 2015

Snowboardzisto – nie zapomnij o dodatkach!Czas zimowy to także czas częstych wypadów na stoki. Jak dobrze przygotować się do takiego wyjazdu? Należy pamiętać, że na trasach nie trudno o wypadki, upadki stłuczki itp., nie tylko gdy jesteśmy początkujący, ale również zaawansowani. Dodatkowo różne warunki pogodowe mogą utrudniać i odbierać przyjemność z jazdy.


A zatem konieczne jest posiadanie kilku przedmiotów, które mają za zadanie ochronę i wspomaganie w czasie zjazdów.

Po pierwsze należy dobrać odpowiednią odzież ochronną. Trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest wodoodporność (im wyższe wartości parametrów tym lepiej). Odzież musi nas też chronić przed wiatrem. Jednakże obowiązkowo ma to być również ubranie oddychające – co pozwoli uniknąć zgrzania czy spocenia (tutaj również – im wyższy parametr, tym korzystniej dla użytkownika). Przy zakupie odzieży należy zwrócić uwagę gdzie i w jakich warunkach będziemy jeździć, by dobrać odzież z odpowiednimi parametrami. Musi ona nas ochronić przed zimnem, przemoknięciem, czy zgrzaniem, co nie znaczy, że (jeśli nie wybierasz się na Himalaje) musisz od razu kupować odzież najwyższej jakości :). Wiąże się to z wysokimi kosztami, dlatego jeżeli, na przykład, nie wybieramy się poza Polskę na wyjazd narciarski, parametry naszych ubrań mogą być niższe.

Przy przymierzaniu ubrań sportowych, należy zwrócić uwagę, by nie krępowały ruchów. Jeżdżąc na desce balansuje się głównie ciałem, dlatego odzież powinna być luźna. Zalecane jest także zjeżdżanie na desce w kasku. Nie jest to konieczność, jednak warto inwestować w swoje własne bezpieczeństwo – kask może uratować zdrowie, a nieraz nawet i życie.

Kolejne dodatki, obowiązkowe dla snowboardzisty to rękawiczki i gogle. Zwykłe wełniane rękawiczki nie nadają się stok. Należy zaopatrzyć się w rękawice mocne i usztywnione. Okulary są oczywistą koniecznością – bez nich warunki pogodowe (np. rażące słońce) mogą nawet uniemożliwić zjazd.


A zatem, jeśli wybieramy się na stok, nie zapominajmy o dodatkach, które uprzyjemnią nam zjazdy na desce i pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jak zimno, mokro, czy ograniczona możliwość ruchu lub widzenia. Przyczynią się one również do naszego bezpieczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz